Tağutların Yardımcılarına Dair Şüphelerin Giderilmesi

Tağutların Yardımcılarına Dair Şüphelerin Giderilmesi - Ebu Muhammed el-Makdisi - Şehadet Yayınları

Kitap Tağutların Yardımcılarına Dair Şüphelerin Giderilmesi
Yazar

Ebu Muhammed el-Makdisi

Yayınevi

Şehadet Yayınları

Fiyatı 6.00 TL
Sayfa Sayısı 96
Boyutlar Roman Boy (13,5 x 21 cm)
Kategori(ler) Akide Kitapları | Davet Kitaplığı
Facebook
Twitter
Facebook
Satış Dışı 600TL

Şüphesiz ki hamd Allah’a aittir. Allahu Teala’nın salat ve selamı son peygamber olan Muhammed’in, onun âlinin ve ashabının üzerine olsun.

Şüphesiz Tağut’u inkar kopması mümkün olmayan sağlam kulpa tutunmuş olmanın iki şartından biridir. Bu şartı ihlal eden kişi asla sağlam kulpa tutunmuş olamaz. Tağut’u tanımak, onu inkar etmenin, ondan uzaklaşmanın ve ona karşı mücadele etmenin başıdır. Tağut kimi zaman bir taş, kimi zaman bir kitap, kimi zaman bir şahıs ve kimi zaman da bir yönetim olabilir. Tağut’un belli vasıfları bulunmaktadır. Bu vasıfları taşıyan herşey tağut hükmünü alır. Şüphesiz müminler tağutlardan uzak oldukları gibi, tağutların destekçilerinden de uzaktırlar. Zira kendisi de bir tağut olan Firavun, Musa’ya karşı en büyük destekçileri olan sihirbazlarını kullanmak istemiştir.

Tek ve Kahhar olan alemlerin Rabbi Allahu Teala, bizleri kendisine ibadet etmemiz için yaratmıştır. Tağutlar ise bu ibadete başkaldırdıkları gibi, kendilerinden başkalarını da Allahu Teala’ya ibadet etmekten alıkoymak isterler. Bu isteklerini gerçekleştirme konusunda kendilerinin en büyük yardımcıları ise etrafındaki dostlarıdır.

Şüphesiz Firavun ile birlikte, tağut Firavun’un destekçilerini de su da boğan Allahu Teala, her dönemdeki tağut ve onların destekçilerini de su da boğmaya kadirdir. Buna kadir olan Rabbimiz bizlere tağut ve tağutların destekçilerine karşı Musa Aleyhisselam ve beraberindeki müminlerin durumlarını aktarmıştır. Şüphesiz bu kıssada nice ibretler bulunmaktadır. Bu ibretlerin belki de en önemlisi, tağutlara uygulanan muamelenin aynısının, o tağutların destekçilerine de uygulanmış olmasıdır. 

Tağut’u tanımak, onu inkar etmenin ve ona karşı durmanın olmazsa olmaz şartlarındandır. Bizler de bu ve bundan bir önceki kitap olan “Tağut ve Destekçileri” isimli çalışma ile “Tağut” kavramı ve tağutun, inkar edilmesi gereken en önemli parçası olan destekçileri üzerinde durmaya çalıştık.