Sözlerin En Güzeli

Sözlerin En Güzeli - Ebu Katade el-Filistini - Anlatı Yayınları

Kitap Sözlerin En Güzeli
Yazar

Ebu Katade el-Filistini

Yayınevi

Anlatı Yayınları

Fiyatı 8.00 TL
Sayfa Sayısı 165
Boyutlar Roman Boy (13,5 x 21 cm)
Kategori(ler) İslam Düşüncesi | Davet Kitaplığı
Facebook
Twitter
Facebook
Satış Dışı 800TL

Asıl adı Ömer Mahmud Ebu Ömer olan Ebu Katade, Filistin asıllı olup 1960 yılında Ürdün’de doğdu. Ürdün’de İslami alanda araştırmalar ve davet çalışmaları yapan Abu Katade hükümetin baskıları sonucu İngiltere’ye yaptığı siyasi sığınma başvurusu ile 1993 yılında İngiltere’ye yerleşmiştir.

ABD yönetimi tarafından “El Kaide’nin Şeyhulislam’ı” olarak nitelendirilen Ebu Katade’nin 11 Eylül saldırılarını gerçekleştiren ekibin başındaki Muhammed Atta’nın da hocası olduğu biliniyor. BM Güvenlik Konseyi’nin 1267. Maddesi gereği terör listesine alınan Eb Katade’nin İslam Dünyasındaki etkinliği bu tür suçlamalarla azaltılmaya çalışılmıştır. Ancak hakkındaki suçlamalara dair bugüne kadar hiçbir somut delil yayınlanmamıştır.  2002-20012 yılları arasında İngiltere’de hapis yatan Ebu Katade el Filistini Mayıs 2012’de şartlı serbest bırakılmış ancak Avrupa Birliği İnsan Hakları Kurumunun itirazına rağmen 7 Haziran 2013 tarihinde Ürdün’e iade edilmiştir.

İlahiyat alanında akademik kariyeri de olduğu bilinen Ebu Katade’nin Usul-u Fıkıh alanında doktorası bulunuyor. İslam dünyasında entellektüel birikimi, siyasal zekâsı ve ilmi derinliğiyle tanınan Ebu Katade Afgan-Rus savaşı yıllarından günümüze direniş hareketlerine ciddi destek sağladı. Yazdığı “El Cihad vel İctihad” isimli kitabında Katade cihad ile ilmi sahadaki çalışmaların asla birbirinden ayrılamayacağını belirtmiş, direniş projesinin çok yönlü bir proje olduğunu ve her alanda yapılan ilmi çalışmaların direnişin devam ve başarısını garanti edeceğini iddia etmiştir.

Ebu Katade hala Ürdün’de İslami araştırmalarını sürdürmekte ve İslam Dünyasının değişik coğrafyalarında işgal operasyonlarına karşı direniş gruplarını desteklemektedir.