Cihad ve Şüphelerle Savaş

Cihad ve Şüphelerle Savaş - Ebu Yahya el-Libi - Küresel Kitap

Kitap Cihad ve Şüphelerle Savaş
Yazar

Ebu Yahya el-Libi

Yayınevi

Küresel Kitap

Fiyatı 5.25 TL
Sayfa Sayısı 80
Boyutlar Roman Boy (13,5 x 21 cm)
Kategori(ler) Cihad Konulu Kitaplar | Günceli Konu Alan Kitaplar
Facebook
Twitter
Facebook
Satış Dışı 525TL

Yüzyılımızın büyük mücahid âlimlerinden olan Şehid Şeyh Ebû Yahya el-Lîbî'nin eserlerini Türkçe'de yayınlamaktan ötürü Rabbi­mize ne kadar hamd etsek azdır. Bu büyük insan ilmî hayatından mücâhidliğe, esaret hayatından komutanlığa hayatının her safhasını dolu dolu geçirmiş, geriye de yazdığı eserleri ve güçlü hitabetiyle insana huzur veren konuşma ve derslerini bırakarak Allah (subhanehu ve teâlâ)'nın yanına şehid olarak gitmiştir.

Elinizdeki eser Müellif (rahimehullah)'ın diğer eserleri gibi akıcı ve edebi bir dille yazılmış, günümüzde insanların zihinlerini meşgul eden şüpheleri izâle etmeye matuf olarak neşredilmiştir.

Eser hicrî Cemâziyelâhir 1431 tarihinde el-Fecr Medya Merkezi tarafından yayınlanmış ve internet üzerinde Avrupa dillerine de ter­cüme edilmiştir. Türkçe çeviride Arapça aslı esas alınmıştır.

Ebû Yahya el-Lîbî (1963-2012) 1963'te Libya'nın Fizan Bölgesi'nin Merzuk şehrinde doğan ve gerçek ismi Muhammed Abdulmecid Hasan Kâid olan Ebû Yahya el-Lîbî küçük yaşlardan itibaren önce Libya'da daha sonra ise Moritanya'da uzun süre yoğun bir İslami ilimler eğitimi aldı.

1995 senesinde Libya'da yaşanan gelişmeler öncesinde Libya'dan Afganistan'a geçen el-Lîbî, 2001'e kadar bu ülkede halka ve mücahidlere yönelik İslami eğitim programları yürütmüş, 2001'de başlayan ABD işgali sonucunda ise NATO ve Pakistan ordularının ortak operasyonu ile yakalanıp Bagram Hapishanesi'ne konulmuş, 'Küresel Cihad Hareketi'nde üst düzey bir isim olduğunun tespit edilmesinin ardından sıkı bir denetim altına alınmıştı.

Temmuz 2005'te diğer üst düzey üç Küresel Cihad Hareketi mensubu ile birlikte çok sıkı denetim ve koruma altındaki hapishaneden kaçmayı başaran Ebû Yahya el-Lîbî tekrar 'Küresel Cihad Hareketi' saflarına katılmış ve 4 Haziran 2012 tarihinde Veziristan'da ABD'nin insansız hava aracı saldırısında şehid edilmesine kadar çalışmalarını sürdürmüştü. Çok sayıda kitabı bulunan el-Lîbî, aynı zamanda iyi bir hatip ve şair idi.