Yoldaki Mühendis - Filistinli Kassam Komutanının Otobiyografisi

Yoldaki Mühendis - Filistinli Kassam Komutanının Otobiyografisi - Abdullah Galip Bergusi - Ekin Yayınları

Kitap Yoldaki Mühendis - Filistinli Kassam Komutanının Otobiyografisi
Yazar

Abdullah Galip Bergusi

Yayınevi

Ekin Yayınları

Fiyatı 12.00 TL
Sayfa Sayısı 200
Boyutlar Roman Boy (13,5 x 21 cm)
Kategori(ler)
Facebook
Twitter
Facebook
Satış Dışı 1200TL

Kod adı 'Yoldaki Mühendis’ ya da 'Gölgeler Prensi’ olan Bergusi, Filistin tarihinde en çok ceza alan kişi... Tam tamına 67 müebbet ve 5200 yıl hapis cezası aldı. Tek kişilik hücresinde kaleme aldığı kitabına önsöz yazan gazeteci Yasir Zeatire’nin dediği gibi :”Eğer bu ceza bir kabilenin bireylerine dağıtılırsa çocuklarına kadar hiç kimse hapishaneden canlı çıkamaz.” Haliyle böyle bir ceza almış bir kimseyi tanımak ve kendisiyle tanışmak herkesin ilgisini çekecektir.

Filistinli esir,  2003 yılından beri tek kişilik hücrede yaşıyor. Tek kişilik hücreden çıkarılıp; normal koğuşa konulmak için defalarca açlık grevi yaptı. Tutsak alınmadan önce İsrail’in tüm istihbaratını peşinden koşturan Filistin’in bu meşhur komutanı bedeni tutsak alınsa da zindanda kalemiyle kelimeleriyle direnmeye devam ediyor. Tek kişilik hücresinde kaleme aldığı ve kendi hayatından bahsettiği 'Yoldaki Mühendis’ kitabı İngilizce ’den sonra sonunda Türkçe’ye de çevrilmiştir. Filistin İslami Direnişi’nin bu kahramanı kitabı aracılığıyla sesleniyor. Bu kahramanla tanışmak, onun anlatımıyla Kudüs sokaklarında dolaşmak isteyenler bu kitabı mutlaka okumalılar.

"Uzun zamandır tek kişilik karanlık bir hücrede yaşıyorum. O kadar uzun zaman ki artık senelerini saymakta acizim…

Tek kişilik karanlık hücreye konulmadan tam altı ay boyunca soruşturma merkezlerinde dolaştırıldım. Bu merkezlerde ölümü gördüm… Ölümle konuştum… O da benimle konuştu…  Çok defa ölüme dokundum… Fakat el-Kahhâr olan Allah'ın yardımıyla ölüme galip geldim…

Siyonistler tarafından tutuklanmadan önce hayatımın en güzel yıllarını geçirdim. Başım dik ve yükseklerdeydi.

Mescid-i Aksa'nın kandillerinin yakılacağı yağın Filistin'e, özgür savaşçıların toprağına gelmesi çok yakındır…

Aydınlık yarınlar yakındır. Siyonistlerin, Allah'ın mübarek kıldığı Mescid-i Aksa'dan gitmeleri yakındır. Filistin'in emperyalizmden, işgalden ve zulümden özgürlüğüne kavuşacağı günler çok daha yakındır.”