Emir Dokku Umarov ile Kafkasya Cihad Tarihi

Emir Dokku Umarov ile Kafkasya Cihad Tarihi - Emir Dokku Umarov - Beyaz Minare Kitap

Kitap Emir Dokku Umarov ile Kafkasya Cihad Tarihi
Yazar

Emir Dokku Umarov

Yayınevi

Beyaz Minare Kitap

Fiyatı 4.00 TL
Sayfa Sayısı 195
Boyutlar Roman Boy (13,5 x 21 cm)
Kategori(ler) Cihad Konulu Kitaplar | Biyografi / Hatırat | Şehidler / Şehadet
Facebook
Twitter
Facebook
Sepete Ekle 400TL

Tam anlamıyla cihad okuluna dönüşen Kafkasya coğrafyası, geçmişten geleceğe yetiştirdiği önderlerle İslam tarihine damgasını vurmuştur. Şeyh Şamil, Şeyh Mansur, Hattap, Şamil Basayev ve diğerleri. Bu zincirin son halkası ise elbette Kafkasya İslam Emirliği Emiri ve mücahidlerin başkomutanı Dokku Umarov’dur.

Emir Dokku, yirmi yıla yakın bir süredir dağ ormanlarında gerilla savaşı yapması, vücudunun her yerinde girdiği çatışmalardan aldığı yaraları, ailesinden onca insanın kaçırılıp katledilmesine rağmen tavizsiz duruşuyla İslam cihad tarihine en üst sıralarda adını yazdıran bir şahsiyettir. Kısaca özetlemek gerekirse Emir Dokku sarsılmaz bir cihad komutanı, şehadeti arzulayan bir mücahid, dağlarda yokluk içinde yaşayan bir abid, ilme ve âlimlere saygılı muttaki bir önderdir.

Emir Dokku’nun beyanatlarını ve röportajlarını bir kitapta toplayarak onu ve Kafkasya cihadını sizlere tanıtmak istedik. Kafkasya İslam Emirliği liderinin ağzından çıkan her cümle bizlere yaşanan mücadeleyi özetlemekte ve Kafkasya cihadının rüzgârını hissetmemizi sağlamaktadır. Beyanat ve röportajlarla beraber kitabımıza Emir Dokku Umarov’un hayatını ve Kafkasya Cihad Tarihi’ni de koyarak sizlere kapsamlı bir çalışma hazırladık. Tüm bunları 2014 yılının başına kadarki gelişmeleri ekleyerek güncel bir kitap haline getirdik. Kitabımızda bulacağınız Emir Dokku’ya ait röportaj ve beyanatlarda, yirmi yıldır süren bir ölüm-kalım savaşının anatomisini bulacaksınız. Beyanatlarda geçen olaylarla ilgili yayınevimiz tarafından konulan dipnotlarla konu hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşacaksınız. Sayfaların altındaki dipnotlar aksi belirtilmedikçe yayınevimize aittir. Bazı sayfalarda parantez içinde açıklama ve "KC” ibaresini göreceksiniz. Bu açıklamalar ise Kavkaz Center tarafından konulmuştur.

Kitabımızda Emir Dokku Umarov’un beyanat ve röportajlarını mümkün olduğunca www.kavkazcenter.com sitesinden kaynak vererek yayınladık. "Kavkaz Center" web sitesi 1999 yılında Çeçenistan’ın başkenti Cevherkale (Grozni)’de kuruldu. Şuan İsveç’ten yayın yapmaktadır. 1996 yılında yenilgiyi kabul eden Rusya’nın 1999’da işgale yeniden başlaması ile Kavkaz Center, Kafkas cihadının resmi sitesi haline getirildi. Rusça, Türkçe, Arapça ve İngilizce yayın yapan site, Kafkasya cihadı hakkında en büyük ve güvenilir arşivdir. Kafkasya’daki cihadın sesi olan site, 16 Kasım 2011’de Rusya’da resmen yasaklandı. Artık Rusya’da Kavkaz Center sitesinden her alıntı ve her kayıt için 15 günlük hapis cezası verilmektedir.

Emir Dokku Umarov, Kafkasya mücahidlerinin emiri olmakla beraber, ümmetin kıyam ettiği her cephede saygı duyulan manevi bir önder ve efsanevi bir kumandandır. Tüm Allah düşmanlarına düşman olduğunu beyan etmesi, bütün işgal edilmiş İslam toprakları kurtarılana kadar savaşın devam edeceğini söylemesi ve Suriye cihadına yüzlerce mücahid göndererek destek olmasıyla küresel cihadın başkomutanlarından biri olduğunu dosta-düşmana göstermiştir. Emir Dokku’nun örnek şahsiyeti gelecek kuşaklarda bir destan olarak okutulacak, onun izinden gitmeye ant içen yeni nesil Kafkas mücahidleri, elbet bir gün Moskova Kızıl Meydan’da Siyah Tevhid Sancağı’nı dalgalandıracaktır. Yarın bekleyen için yakındır ve zafer Allah taraftarlarınındır.