El-Kaide ve Taliban’ın İçinde

El-Kaide ve Taliban’ın İçinde - Seyid Saleem Şahzad - Küresel Kitap

Kitap El-Kaide ve Taliban’ın İçinde
Yazar

Seyid Saleem Şahzad

Yayınevi

Küresel Kitap

Fiyatı 9.75 TL
Sayfa Sayısı 336
Boyutlar Roman Boy (13,5 x 21 cm)
Kategori(ler) Cihad Konulu Kitaplar
Facebook
Twitter
Facebook
Sepete Ekle 975TL

Gerçekleri yazan gazeteci Seyid Saleem Şahzad bu kitabından sonra Pakistan İstihbaratı tarafından acımasızca katledildi.

Seyid Saleem Şahzad:

3 Kasım 1970'de Karaçi'de doğdu. Avrupa ve Asya’nın öncü basın kuruluşları için yazılar yazan Pakistanlı araştırmacı gazeteci. Asia Times Online (Hong Kong) ve İtalyan haber servisi Adnkronos'un Pakistan Bürosu Şefi olarak çalıştı. Kaçırıldıktan 1 gün sonra 30 Mayıs 2011 tarihinde cesedi bulundu. Cesedinde işkence izleri vardı. İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch-HRW) onun ölümü için Pakistan istihbarat servislerini suçladı. Amerikan hükümet yetkilileri daha sonra bu yönde "güvenilir ve inandırıcı" kanıtlar olduğunu duyurdu. Pakistan İç İstihbarat Servisi (ISI) suçlamaların tamamen temelsiz olduğunu söyleyerek suçlamaları reddetti.

Seyid Saleem Şahzad kariyeri boyunca küresel güvenlik meseleleri dâhil çeşitli konularda haberler yaptı. Pakistan silahlı kuvvetleri, İslami hareketler, Lübnan ve Irak'taki İslami direniş hareketleri, Taliban ve El Kaide hakkında düzenli yazılar yazdı. Le Monde Diplomatique (Fransa), La Stampa (İtalya) ve Dawn (Pakistan) için yazılar yazdı. Son kitabı El Kaide ve Taliban'ın İçinde: Bin Ladin ve 9/11'in Ötesinde adlı kitabını ölümünden kısa bir süre önce yayınladı.

Şahzad'ın arkadaşlarına ve meslektaşlarına göre ISI Şahzad'ın ölümünden önce onu en az 3 defa tehdit etti. Abdul Ghani Baradar'ın yakalanması hakkında hassas bir makalesi yayınladıktan sonraki gün Ekim 2010'da Şahzad ISI merkezine çağrıldı. Daha sonra kendisi HRW'ye Pakistan İç İstihbarat Servisi (ISI) tarafından gözaltına alınabileceğini tahmin ettiğini yazdı. HRW'den Ali Dayan Hasan'a göre Şahzad "er ya da geç bir şeylerin olacağından oldukça emindi".

Ölümü

Şahzad, Hasan'ı bir e-mail ile bir ISI yetkilisi tarafından tehdit edildiği yönünde bilgilendirdi. Söz konusu ISI yetkilisi ona "Sana bir iyilik yapmalıyım. Geçenlerde bir terörist yakaladık ve sorgu sırasında pek çok veri, günlükler ve diğer şeyler keşfettik. Teröristin yanında bir liste vardı. Eğer o listede senin adını bulursam, bundan kesinlikle haberin olacak". Haziran 2011'de The News International düşünce bölümünde gazeteci Ahmet Kureyşi "ISI'nın versiyonu çok basittir: Onlar Şahzad ile yazdığı bir haber ile ilgili kayıtlı bir hükümet ofisinde buluştular. Ondan ya haber kaynaklarını teyit etmesini ya da haberi geri çekmesini istediler çünkü haberin Pakistan çıkarlarına zarar verdiğini söylediler. Şahzad gözden kaybolmadan 9 gün önce Amerikalı gazeteci Dexter Filkins ile bir araya geldi ve ona: "Bak, tehlikedeyim... Pakistan’dan çıkmam gerekiyor" dedi.

Şahzad 29 Mayıs 2011 akşamı İslamabad'da ortadan kayboldu. Yerel saatle 17.30 sularında akşam 18.00’da yayınlanacak bir TV programına katılmak üzere evinden çıktığı belirtildi. Ancak 17.42’de cep telefonu kapalıydı, ulaşılamıyordu ve televizyon bürosuna da gitmemişti. Ertesi sabah polise başvuruldu. O sabah bir işçi onun cesedini buldu, üzerinde bir takım elbise, bir kravat ve ayakkabıları olduğu halde Yukarı Jhelum Kanal'ında bulunurken yakınlarda bir yerde terk edilmiş Toyota Corolla araba bulundu, daha sonra arabanın Şahzad'a ait olduğu belirlendi.